Pražská burza v dubnu oslavila 150. výročí a končí rok na historickém maximu. Index PX posílil téměř o 40 procent, nejvíce od roku 2005, a dividendy mu přidávají dalších pět procentních bodů. České akcie tak měly jednu z nejvyšších výkonností na světě.

Uplynulý rok však byl bohatý i na debaty o odchodech emisí. Situace ale není tak špatná, jak by se mohlo zdát. Likérka Stock Spirits odešla se ziskem téměř 50 procent za rok 2021 a je možné, že Avast se po spojení s NortonLifeLock bude dále obchodovat také v Česku. A zatímco odmítnuté návrhy na spojení Monety s Air Bank dávaly majoritu do rukou PPF, schválená podoba umožňuje všem akcionářům Monety udržet svůj podíl a aktivistický akcionář Petrus Advisers deklaroval, že zájmy drobných investorů bude hájit i nadále. Jen vytěsnění minoritních akcionářů O2 bylo vzhledem k nízkému podílu volně obchodovatelných akcií otázkou času a těžko na něm hledat pozitiva.

Nejvíce z indexu PX, téměř 75 procent, investorům přinesly akcie ČEZ a České zbrojovky. Její příběh ilustruje důležitost kapitálového trhu pro ekonomiku, když IPO společnosti umožnilo zahraniční expanzi – úspěšnou akvizici americké značky Colt. Kapitálový trh tak pomohl k naplnění vize, aby české společnosti vyvážely konečné výrobky s vysokou přidanou hodnotou.

Ještě větší zisky investorům přinesly tři emise z trhu Start, které jsou populární i u investorů na RM-Systému – Pilulka končí rok o 175 procent výše, eMan si připsal 150 procent a Karo 100 procent. Také u Kara lze vidět pokrok, který umožnily investice české veřejnosti – v Boršově má nyní dvě barvicí linky místo jedné a část zpracování kůží se přesunula do Brtnice, kde též buduje nový závod.

Rok 2021 ukázal, že růstové příběhy se najdou i na domácím trhu. A čeští investoři demonstrovali ochotu je financovat. Štědré valuace českých růstových akcií jsou tak hozenou rukavicí dalším společnostem, které hledají partnery pro svůj rozvoj.