Programové prohlášení vlády je materiál, ve kterém vláda podrobně vysvětluje, co všechno hodlá udělat v následujících letech. V následné praxi jej pak nejčastěji používají novináři, když chtějí vládě (jakékoliv) vyčinit, že nezvládla to či ono (bez ohledu na to, jak moc pravděpodobný závazek byl). A samotná vláda (jakákoliv) se při svém vládnutí na vlastní program odvolává jen tehdy, když se jí – většinou zcela náhodou – povede z programu něco prosadit. Jinak trpí ohledně vlastního programového prohlášení dlouhodobou ztrátou paměti.

Přesně s tímto nadhledem by se měl člověk na čerstvě zveřejněný program vlády Petra Fialy dívat. Ne že by programové prohlášení bylo špatné, či dokonce nějak odbyté. Právě naopak. Zdá se, že jednotlivé kapitoly sestavovali lidé, kteří dané problematice rozumějí. Což je velká změna oproti dřívějším „létajícím“ expertům, kteří rozumí všemu počínaje sociálním bydlením přes jaderné elektrárny až po řešení pandemií.

Program je neskonale podrobný a leckde překvapivě, s ohledem na dosavadní praxi, reaguje na zapomenuté problémy. Skvělý je například návrh na sjednocení systému sociální péče ze tří resortů do gesce ministerstva práce a sociálních věcí. To zatím naráželo na neochotu resortu zdravotnictví vzdát se nejen části agendy, ale také nemalého balíku peněz.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.