Takřka osm hodin jednali včera v Ženevě zástupci USA a Ruska ve snaze najít diplomatické řešení k odvrácení nejvážnější bezpečnostní krize na evropském kontinentu od konce studené války. Schůzka mezi náměstkyní amerického ministra zahraničí Wendy Shermanovou a jejím ruským protějškem Sergejem Rjabkovem ale průlom nepřinesla. Rusko chce ovšem dále jednat, což je mírný pozitivní posun od předchozích vyjádření Moskvy, která vyhrožovala bezprostřední vojenskou invazí na Ukrajinu.

„Není žádný důvod očekávat nějaký eskalační scénář,“ prohlásil po jednání náměstek Rjabkov. Američané podle něho „vzali ruské návrhy velmi vážně“. Náměstkyně Shermanová ovšem upozornila, že některé z návrhů, které Moskva ve formě podmínek před třemi týdny předložila USA a NATO, jsou pro americkou stranu zcela nepřijatelné. 

Konkrétně uvedla požadavek Moskvy, aby se Washington smluvně zavázal, že se Ukrajina nikdy nestane členem NATO. Její ruský kolega potvrdil, že v tomto bodě nebylo dosaženo žádného pokroku a že do dalších možných jednání s USA jde pro ruskou stranu o nepřekročitelnou věc. 
Rjabkov přitom zdůraznil, že ruská odpověď na případné selhání rozhovorů by byla „vojenskotechnické“ povahy. Vyjednávání má podle něj pokračovat, nikoliv ale v řádu měsíců nebo týdnů.

Na pondělní americko‑ruská jednání každopádně navážou ve středu setkání Rady NATO–Rusko v Bruselu a ve čtvrtek zasedání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě ve Vídni. Pro Moskvu je ovšem zcela klíčovým a vlastně jediným skutečným vyjednávacím partnerem Washington.

„Z ruského pohledu jsou důležitá pouze jednání s USA. Vše ostatní je pro ně dekorace,“ citoval Washington Post před jednáními v Ženevě vysokého zástupce americké administrativy, který má na starosti ruskou agendu. Současná situace tak má příchuť a do určité míry skutečně i váhu někdejších velkých summitů, například mezi Ronaldem Reaganem a Michailem Gorbačovem z dob studené války. Od jejího konce jde o nejvážnější bezpečnostní krizi mezi Západem a Ruskem.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.