Brněnský podnikatel Jarek Dolák prochází montážní halou nenápadné nově zrekonstruované budovy společnosti SVCS nedaleko centra Valašského Meziříčí. Tady vznikají nápady, které oceňují zákazníci od Francie přes Rusko až po Tchaj-wan. Tady je srdce jedné z mála českých firem, které mají zásluhy na tom, že v Evropě stále existuje alespoň část světové výroby polovodičů. A tedy i čipů. 

Na jejich nedostatek se už téměř rok soustřeďuje pozornost výrobních firem i politiků na celém světě. I proto by Evropská unie ráda zvýšila svůj podíl na jejich výrobě. A největší světový producent čipů, tchajwanský koncern TSMC, hledá v Evropě místo pro novou továrnu. To by mohla být šance i pro české společnosti.

Dolák ve valašskomeziříčské výrobní hale ukazuje různé stroje usazené v ocelových rámech. Všechny jsou variantami jednoho výrobku – pece, v nichž se pak v jiných továrnách vypalují křemíkové desky. A právě z nich vznikají čipy.

„Tady s tím si kluci hrají,“ říká o výzkumu a vývoji inženýrů firmy SVCS její spolumajitel. Firma tu podle Doláka mimo jiné testuje i stroj navržený japonským inženýrem v rámci česko-japonsko-korejského výzkumu, jak vyrábět polovodiče kladením jedné vrstvy atomů na druhou.

Padesátihlavá firma SVCS má zhruba stomilionový roční obrat. A několik pecí z dílny SVCS používá i závod mezinárodního koncernu onsemi (dříve ON Semiconductor) v nedalekém Rožnově pod Radhoštěm. Pece, které jsou dělané na míru každému zákazníkovi, představují jen jeden z mnoha výrobních kroků. „Při produkci čipů v onsemi je potřeba udělat asi šedesát technologických kroků. Naše zařízení z toho dělají zhruba čtyři,“ vysvětluje ředitel továrny SVCS Pavel Lukašík.

Přidaná hodnota hlavně při designu

Výroba čipů je složitý a velmi globalizovaný proces a vyžaduje širokou mezinárodní spolupráci. Navíc je to horké politické téma. Americká vláda už několik let tlačí, aby se výroba čipů vrátila z Asie do USA a Evropa, jejíž autoprůmysl právě prožívá akutní nedostatek čipů, chce vybudovat vlastní nové továrny i vývojová centra.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.