Přes 20 let patří Milorad Dodik mezi nejvýznamnější lídry Srbů v Bosně a Hercegovině. Po konci krvavé války, kterou ukončila Daytonská dohoda v roce 1995, ho mnozí politici na Západě považovali za umírněného hráče, který dokáže v zemi rozdělené etnickými spory zajistit klid. Na konci 90. let se setkal s americkou ministryní zahraničí Madeleine Albrightovou, která ho dokonce označila za „závan svěžího vzduchu“.
Ty doby už jsou ale pryč. Dodik své postoje dávno změnil. Nyní ho politologové nálepkují spíše jako proruského nacionalistu, jenž v Bosně rozdmýchává napětí a dostává ji do největší nejistoty od konce války. Zatímco svět sleduje dění na Ukrajině nebo v Kazachstánu, přímo na hranicích EU roste napětí a hrozí rozpad křehké země.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.





