Máloco teď rozděluje Evropu jako pohled na to, jak do budoucna vyrábět energii. Česko, Francie nebo Finsko zdůrazňují, že boj proti změnám klimatu nezvládnou bez jaderných elektráren. Rakušané či Němci ale jádro rozhodně odmítají. Evropská komise vydala takzvanou taxonomii, tedy vodítka pro investory, jaké technologie je možné považovat za zelené – a právě do nich by měli prioritně investovat. Jádro v návrhu je, což hodně popudilo hlavně Rakušany. Ale stěžují si i Češi, podle nichž jsou podmínky navržené Evropskou komisí příliš přísné. S podporou stávající generace atomových elektráren totiž návrh počítá jen do roku 2040. Velmi důležitým spoluautorem návrhu komise je přitom Čech – Martin Špolc, vedoucí týmu expertů, kteří jsou za taxonomii zodpovědní. Jak vysvětluje v rozhovoru s HN, jádro má mít v Evropě nadále důležitou roli.

HN: Návrh taxonomie jste vydali na silvestra těsně před půlnocí. Proč? Spekulovalo se o tom, že to bylo proto, abyste od návrhu trochu odvrátili pozornost.

Evropská komise slíbila, že to udělá ještě před koncem roku 2021, což jsme chtěli dodržet. Je to velmi citlivý a složitý návrh. Pracovali jsme na něm velmi intenzivně více než rok, včetně doby během Vánoc, abychom tento termín stihli. Tvrzení, že komise zvolila toto načasování proto, aby se pokusila bagatelizovat význam těchto návrhů v naději, že si jich nikdo nevšimne, jsou mylná. Tímto krokem jsme zahájili konzultace naší expertní skupiny s členskými státy, které jsme vyzvali, ať nám poskytnou své stanovisko do 21. ledna.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.