Návrh taxonomie od Evropské komise, u nás hojně diskutovaný pro možné zařazení jádra a plynu mezi „čisté“ energie, neurčuje „doporučené“ či „výhodné“ investice. A investice samozřejmě nezakazuje. V době, kdy se firmy předhánějí, kdo je „více zelený“, je to potřebná snaha vymezit, kdo to opravdu činí a kdo to jen předstírá.

Jak velkou roli bude taxonomie nakonec hrát, rozhodnou banky, investiční fondy či střadatelé. Určí si sami, jak velkou částí svých aktiv zafinancují udržitelné projekty, činili by to i bez taxonomie, s ní to bude jen transparentnější.

Rostoucí podíl obnovitelných zdrojů energie (OZE) bude ještě dlouho vyžadovat další výkonné, rychlé zdroje, hlavně proto, aby dodaly energii, pokud OZE nevyrobí dostatek. Zásadní roli hraje relativně čistý zemní plyn. Jeho dočasné označení za udržitelný zdroj (ač jeho využití vytváří emise) může usnadnit investice nutné pro ukončení „doby uhelné“. Omezení na 10 let je přísné, ale reálné, podíl OZE rychle poroste a vodíková ekonomika se stane realitou. Limity na emise CO2 u nových zdrojů, podmiňující soulad s taxonomií, i požadavek na růst podílu „nefosilních plynů“ na spalování (již v roce 2026 jde o 30 %) jsou pro nás velmi přísné.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.