Zhruba za měsíc by se do Česka měla dostat nová očkovací látka Nuvaxovid proti covidu-19 od americké společnosti Novavax. Klíčová část vakcíny se bude vyrábět i v Česku. Novavax předloni za čtyři miliardy korun koupil výrobní závod v osadě Bohumil, která je součástí obce Jevany ve středních Čechách. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) věří, že by tuto vakcínu mohla vzít na milost i část odpíračů očkování, protože se nejedná o mRNA vakcínu, jako jsou ty od Pfizeru a Moderny. V Česku stále není naočkováno až 400 tisíc lidí starších 60 let. Podle Válka by vakcína od Novavaxu měla do Česka dorazit na přelomu února a března.

Bude Nuvaxovid opravdu vakcínou pro odmítače?

Na rozdíl od mRNA vakcín od společností Pfizer/BioNTech a Moderna jsou proteinové vakcíny, mezi něž patří i Nuvaxovid, na trhu desítky let. Ani metoda mRNA sice není úplně nová, známá je již od 90. let, teprve v době pandemie se ale více dostala do praxe. Část veřejnosti jí proto vyčítá, že se s ní očkuje příliš krátce na to, abychom se nemuseli bát dlouhodobých nežádoucích účinků. „U mRNA vakcín v podstatě můžeme hodnotit jen rok jejich fungování, kdežto proteinové vakcíny známe desítky let,“ sdělil HN Marek Petráš, vakcinolog a přednosta Ústavu epidemiologie a biostatistiky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Stejně jako ministr zdravotnictví se i Petráš domnívá, že by vakcína od Novavaxu mohla oslovit také část lidí, kteří dosud očkování proti covidu-19 odmítali. „Nedělejme si ale iluzi o tom, že všichni, kteří se neočkovali, se teď nechají naočkovat,“ dodal Petráš.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.