Zprávy čtyřicetiletý programátor Andrij moc nečte, takže současné napětí na rusko-ukrajinských hranicích příliš nevnímá. Tvrdí, že to nepotřebuje, že je připravený. Pokud by se něco stalo, odveze manželku s dětmi na vesnici ke tchyni a sám se vrátí bojovat proti agresorům. Z obyvatel, kteří žijí na hranicích s Ruskem či separatistickými doněckými republikami, není Andrij zdaleka jediný, kdo přemýšlí, co bude dělat, pokud by Kreml skutečně zaútočil.
Ovšem žádnou paniku kolem sebe nevidí. Lidé poblíž hranic totiž s hrozbou války žijí posledních osm let. Situaci navíc uklidňují i ukrajinští politici, podle nichž žádná invaze z Ruska nehrozí. Předseda důležité Rady pro bezpečnost a obranu Oleksij Danilov prohlásil, že některé západní země zbytečně vyvolávají paniku.
Přesto Andrij nehodlá nic riskovat. „Loni v létě jsem u tchyně v domě prohloubil a zpevnil sklep, takže teď je to poměrně slušný kryt. Pořídil jsem benzinový generátor, tudíž bude i elektrika. Co se týče zásob jídla, tak ty tam teď jsou asi na měsíc, spíš déle. Odvezu tam holky a sám se vrátím do města,“ vysvětluje otec dvou dospívajících dcer z Kramatorsku.
Odpovědi Spojených států na bezpečnostní návrhy Ruska postrádají pozitivní reakci na klíčový požadavek nepřípustnosti rozšiřování NATO, uvedl ve čtvrtek podle agentury TASS ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Reakce USA dávají naději na zahájení vážného dialogu, ale pouze o druhořadých otázkách, nikoli o zásadních problémech, dodal šéf ruské diplomacie. Americký velvyslanec v Moskvě John Sullivan předal ruské diplomacii písemnou odpověď Washingtonu na požadavek Moskvy ohledně poskytnutí bezpečnostních záruk ve středu večer.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist