Výrobci autodílů Brano Group Pavla Juříčka se loni dařilo navzdory koronavirové pandemii. Výnosy firmy dosáhly téměř 6,6 miliardy korun a zisk před zdaněním byl 400 milionů korun. Letos se má situace ještě zlepšit, jakmile se vyřeší potíže s čipy, které loni zastavily tuzemský automobilový průmysl. „Problémy s produkcí čipů začaly loni v březnu, takže se dá očekávat, že nejpozději v srpnu by automobilky mohly nastartovat na standardní objemy. Hlad po autech je velký,“ říká Juříček v rozhovoru pro HN.
Co naopak Brano v současnosti trápí, je prudké zdražení energií. „Je to v podstatě likvidace českého průmyslu. Zkrachuje hodně firem, které jsou energeticky náročné,“ varuje Juříček.
HN: Brano jste zprivatizoval před 30 lety. Co vás k tomu vedlo?
V roce 1990 jsem byl z Brana vyhozen kvůli neshodám s tehdejším ředitelem. O dva roky později za mnou přišli, abych se vrátil, že beze mě neumí fabriku řídit. Firmu jsem znal dokonale, protože jsem odcházel jako hlavní inženýr. Už za komunismu jsem zde začínal jako provozní technolog, byl jsem šéfem technické přípravy výroby, měl na starosti IT i ceny a kalkulace. V roce 1992 jsem se tedy vrátil, ale nechal jsem si částečný úvazek na vysoké škole. Následně jsem zpracoval s Františkem Volfem privatizační projekt a přihlásili jsme se do privatizace.
HN: Kolik vás na začátku bylo?
Založili jsme skupinu Branspol, kde bylo asi 11 manažerů. Tenkrát jsem netušil, že se stanu stoprocentním vlastníkem. Postupně ale jednotlivci odpadávali a velmi rychle to zeštíhlilo na pět lidí a v roce 1999 jsem zůstal sám. Začal jsem stavět fabriky, vykupoval jsem „mrtvoly“, které jsem oživoval, a tak dále. Zároveň jsem se postupně dostával do všech automobilek světa.
HN: Museli jste si vzít úvěr na privatizaci?
Ano, měl jsem podmínky, že musíme zastavit své majetky.
HN: Nebál jste se?
Všichni jsme se báli a všechny manželky se třásly hrůzou, protože jsme zastavili domy. Chtěl jsem však, aby se tam vložil nějaký kapitál, aby si všichni uvědomovali, že to není žádná sranda a míra odpovědnosti je nyní velká.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.