Restaurace, kulturní zařízení či herny a diskotéky od poloviny příštího týdne již nebudou smět po zákaznících vyžadovat potvrzení o očkování či o prodělání nemoci covid-19. Rozhodl o tom ve středu Nejvyšší správní soud. Současný pandemický zákon podle něj neumožňuje omezovat vstup do uvedeného typu podniků.

Ministerstvo zdravotnictví a celá vláda mají nicméně týden na to, aby opatření lépe vysvětlily a vstupy pro neočkované i nadále omezily. Premiér Petr Fiala (ODS) oznámil ve středu ve Sněmovně, že vláda k příští středě 9. února zruší povinnost prokazovat se certifikátem o očkování nebo o prodělaném covidu-19 pro využívání služeb a vstup na kulturní, sportovní a další akce. Současně kabinet počítá s tím, že na únorové schůzi Poslanecké sněmovny navrhne zrušení stavu pandemické pohotovosti. 

Soud konkrétně zrušil část opatření ministerstva zdravotnictví z 29. prosince loňského roku, omezení platí jen pro ty, kteří vykazují příznaky onemocnění. V platnosti zůstává povinnost nosit v uzavřených prostorách roušky a dál budou platit omezení jiná, například při vstupu do kadeřnictví nebo bazénů bude nutné se prokázat očkovacím certifikátem. Tyto provozy ministerstvo zdravotnictví podle pandemického zákona regulovat může.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se