Dvě oběti měl výbuch ve vrbětickém muničním skladu v roce 2014, za nímž podle českých tajných služeb stáli agenti ruské vojenské rozvědky GRU. Jednou z nich byl Luděk Petřík, který sloužil až do roku 1989 na ostravské správě Státní bezpečnosti (StB). Pracoval na 1. odboru, který měl na starosti takzvaného vnějšího nepřítele, a byl dokonce přímo pověřený pravidelně se stýkat s agenty nejmocnější sovětské tajné služby KGB. HN to zjistily po prozkoumání Archivu bezpečnostních složek.

České tajné služby proto pracují podle informací HN i s verzí, že právě Petřík mohl být jedním z kontaktů GRU v Česku. „O všech těchto jeho vazbách z minulosti víme a zabýváme se jimi,“ sdělil HN pod podmínkou zachování anonymity jeden z důstojníků.

Vyučený mechanik lokomotiv, který, jak upozornil loni na jaře Ekonomický deník, nastoupil k StB jako rotný v roce 1976 a v roce 1988 už měl hodnost kapitána, udělal v tajné policii slušnou kariéru. Postupně dostával čím dál zodpovědnější úkoly a v druhé polovině 80. let už takzvaně metodicky řídil práci policistů v civilu v okresech Frýdek-Místek a Bruntál.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se