Na začátek špetka ironie. Víte, proč prezidentská kancelář odmítá zrušit dlouholeté „zašpérování“ Pražského hradu a obnovit volný vstup veřejnosti do areálu? Možná z pověrčivosti. Inu, když se v půli června 1914 konečně rozhoupal ke zpřístupnění parku kolem své rezidence na Konopišti tehdejší následník trůnu František Ferdinand d’Este, čekala ho už jenom smutná tečka: odjezd do Sarajeva.

Návštěvu takových dálav současný český „zeměpán“ Miloš Zeman jistě na programu nemá. Jinak si ale jeho přísně střežená pevnost – ve kterou proměnil Hrad z někdejšího symbolu demokracie a sametu – se zadrátovanou feudální državou někdejšího monarchy čekatele nijak nezadá. Bohužel. I takovou podobu u nás může mít republikánský „pokrok“ 135 let od chvíle, kdy si František Ferdinand koupil 1. března 1887 v samém srdci Čech konopišťský zámek s panstvím.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se