Dva sourozenci z ukrajinského Charkova, který je už přes dva týdny pod ruskou palbou, byli ještě v pátek velmi rozrušení a třásli se. Šestiletý chlapec na tom byl o něco líp než jeho třináctiletá sestra, která byla podle učitelů hlavně zamlklá. V pondělí dopoledne už ale byli v kolektivu 30 dětí, se kterými si hráli, smáli se a živě diskutovali. Při pátečním zápisu přitom ani „nepípli“. 

„Nevěděli jsme, jak zapadnou a jestli nebudou potřebovat výraznější psychologickou pomoc, ale zapojily se poměrně rychle. Teď uvidíme, jak to s nimi i ostatními dětmi bude vypadat následující dny,“ popsala HN Soňa Zlatníková, koordinátorka tanečního oddělení střediska Karlínské Spektrum, které spadá pod volnočasovou organizaci Dům dětí a mládeže hlavního města Prahy (DDM).

Ve středisku otevřeli pro malé uprchlíky dvě skupiny, které mohou být až pro 60 dětí – polovina pro předškolní děti ve věku tří až sedmi let, druhá pak pro sedmi- až osmnáctileté. V tuto chvíli mají zájem hlavně rodiče školáků, poptávka o umístění předškoláků bude podle Spektra sílit až v následujících dnech. K dispozici mají nyní v Karlíně učitelky z Ukrajiny i dobrovolníky. Překládat pomáhá i patnáctiletá Antonina Rozman, která žije v Česku už od dětství.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.