Manažerka Nina utekla z ruskou armádou bombardovaného Kyjeva. Nyní stojí už zhruba tři hodiny – od šesti ráno – v dlouhé frontě před úřadem práce na pražském Žižkově. „Je to neuvěřitelně stresující,“ říká lámanou angličtinou. „Nemám žádné peníze, mám pouze jednu tašku s oblečením a dvě děti. Je to hrozné,“ vysvětluje žena. Stejně jako stovky dalších uprchlíků z Ukrajiny čeká na registraci na úřadu práce. Na jejím základě má právo také na vyplacení mimořádné dávky pět tisíc korun, kterou pro běžence vyčlenilo ministerstvo práce a sociálních věcí.

Před vchodem do úřadu práce v Roháčově ulici se vytvořily dva zástupy, valnou většinu tvoří ženy. Řada z nich s sebou má malé děti v předškolním věku, některé před sebou tlačí kočárek. Přímo v prostorách vchodu je tlačenice, lidé se snaží dostat dovnitř i ven.

Pro Čechy služby žižkovského úřadu fungují relativně normálně, zaměstnanci je vyřizují přednostně.

Podle mluvčí Úřadu práce ČR Kateřiny Beránkové to v pondělí podobně vypadalo i v dalších pobočkách po celé zemi. 

„Nejdříve byly návaly na registrační centra, kde uprchlíci hlásili příjezd do Česka, a teď jsou u nás. Totéž v následujících dnech a týdnech čeká banky a pojišťovny. My v rámci řešení prodlužujeme úřední hodiny a fungujeme i přes víkend. Naši zaměstnanci také spolupracují s registračními centry. Více toho v daném okamžiku nemůžeme dělat,“ uvedla pro HN Beránková.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se