Energetická skupina EPH miliardáře Daniela Křetínského doplácí na ruskou invazi na Ukrajinu. Podle agentury Moody’s zvyšují sankce proti ruským bankám a firmám riziko pro její dosud velmi dobře vydělávající byznys založený na přepravě ruského plynu od Gazpromu. Moody’s od začátku března nově posuzovala byznys nejziskovější části Křetínského koncernu EP Infrastructure (EPIF) a pod ní spadající firmy, kde hraje klíčovou roli přepravce plynu Eustream. Oběma společnostem nakonec Moody’s snížila rating pro jejich dluhopisy s negativním výhledem do budoucna.

Provozovateli slovenské sítě mezinárodních plynovodů Eustream spadl rating z úrovně Baa2 na Ba1. Podle Moody’s závisí firma obratově z 95 procent na přepravě ruského plynu zaručené dlouhodobými kontrakty s Gazpromem. Mateřské společnosti EPIF snížila agentura rating z Baa3 na Ba2.

Jediná hodnocená firma patřící pod EPIF, která si udržela stejný rating Baa2 – byť s negativním výhledem – je monopolní plynárenská distribuční síť SPP Distribúcia, přes niž míří plyn asi na 1,5 milionu odběrných míst.

Křetínského EPIF postupně emitoval dluhopisy v hodnotě 2,35 miliardy eur (58 miliard korun). První splátka ve výši 750 milionů eur, tedy něco přes 18 miliard korun, čeká Křetínského až v dubnu 2024.

Křetínského skupina zdůrazňuje, že zadlužení EPIF a dalších firem není tak velké a nepředstavuje riziko. Zároveň se ale koncern rozhodl investory uklidnit i jinak. Aby posílil likviditu, odložil dočasně výplaty dividend a plánované akvizice. S tímto rozhodnutím kromě Daniela Křetínského a dalšího spolumajitele Patrika Tkáče souhlasil také třetí akcionář EPIF, jímž je s 31 procenty australský investiční fond Macquarie Infrastructure and Real Assets.

Podle EPIF také zatím dodávky zemního plynu z Ukrajiny přes vstupní bod ve Veľkých Kapušanech na ukrajinsko-slovenské hranici stále proudí. Stejně jako z dalších tras přes Německo a Česko, odkud potom plyn míří slovenskými trubkami do rakouského plynového hubu v Baumgartenu.

V minulém roce měl EPIF provozní zisk EBITDA 1,53 miliardy eur, což bylo meziročně o pět procent méně. Na Eustream připadl provozní zisk 544 milionů eur a na SPP Distribúcia 178 milionů eur.

Křetínského EPIF má v Eustreamu 49 procent (zbytek má slovenský stát), ale manažersky podnik řídí. Podobně jako v SPP Distribúcia. Vedle těchto firem pod něj patří dále plynové zásobníky slovenské společnosti Nafta. V Česku pak elektrárna v Opatovicích či teplárna v Komořanech, která vyrábí teplo a elektřinu pro města Most a Litvínov.