Maďarsko oslavilo 15. března výročí svého boje za suverenitu. Tento boj za svobodu byl zahájen proti Habsburkům, ale nakonec byl v roce 1849 zlomen společnými silami habsburské a ruské říše. Maďarský premiér Viktor Orbán pronesl projev, který neodrážel ducha této významné oslavy, ale zdůraznil, že je důležité udržet si dostatečný odstup od Ruska, Ukrajiny, EU i USA. Uvedl rovněž, že Maďarsko potřebuje udržet nízké ceny energií, jejichž klíčovou součástí je ruský plyn a jaderná energie. Přestal odsuzovat brutální útok Ruska na suverenitu Ukrajiny, pouze zdůraznil význam zachování míru a prohlásil, že „Maďarsko by se nemělo dostat mezi ruské kladivo a ukrajinskou kovadlinu“. Sjednocenou opozici v zemi, která vyzvala k jednotné reakci Západu na konflikt, označil za „válečné štváče“.

Na dotaz novinářů, proč se Viktor Orbán nepřipojil k návštěvě polského, českého a slovinského premiéra v obleženém Kyjevě, odpověděl Orbánův tiskový mluvčí: „Premiér o návštěvě ví, ale v tuto chvíli se do Kyjeva nechystá.“

Zatímco Polsko a Slovinsko byly v posledních letech považovány za Orbánovy spojence, tato situace ukazuje, že se Orbán dostal do izolace. Orbán sice v otázce sankcí většinou drží stejnou linii jako EU a NATO, ale činí tak neochotně. Důvody jsou hned tři.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se