Americká novinářka Anne Applebaumová uvedla, že motivy Putinovy invaze jsou ideologické: „Jde o to, zda na Ukrajině bude ruský autoritativní a kleptokratický režim, nebo západní demokracie.“

Za sovětských časů se Západ mohl ideologicky lépe bránit, protože pojmosloví bylo přehlednější. To, co Sovětský svaz šířil, mělo jasný a jednoznačný název – komunismus. A svět zadržoval šíření komunismu.

Nyní je situace ideologicky méně přehledná. Zčásti proto, že ruská dezinformační mašinerie záměrně krade, převrací a přisvojuje si obsah klíčových slov (jako třeba konzervativní, pravicový, národní, tradiční, křesťanský, svoboda apod.), aby touto demagogií sebrala protistraně nástroje ideové kritiky. A zčásti proto, že ideologická podstata ruského systému je skutečně atrofovaná, v mnoha oblastech neurčitá, nepropracovaná do detailů. Přesto má velmi jasné obrysy ve svém fungování a důsledcích.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se