Tuzemské podniky se potýkají s vysokými cenami plynu, některé z nich kvůli tomu musely zdražit svou produkci. Už tak napjatou situaci kolem dodávek suroviny z Ruska ještě navýšil plán prezidenta Vladimira Putina, aby evropské země platily za dodávky v rublech. Možné odstřižení od plynu ohrožuje nejen firmy, které ho potřebují ke své výrobě, ale také ty, jejichž dodavatelé jsou na plynu závislí. Ministerstvo průmyslu a obchodu, monopolní přepravce plynu v Česku společnost Net4Gas i plynárenský svaz přitom k celé situaci i možným scénářům mlčí.
HN oslovily zástupce několika tuzemských podniků a zeptaly se jich, jak na ně dopadají současné ceny plynu, jak kvůli tomu i kvůli rostoucí inflaci plánují zdražovat, co konkrétně by pro ně znamenalo omezení dodávek suroviny a jaký mají plán v případě, že by k tomu došlo. Zazněla také kritika toho, jak v současnosti komunikuje stát a provozovatel sítě plynovodů Net4Gas.
Tomáš Kolder
mluvčí sklářské společnosti Lasvit
Zdražování energií a v posledních měsících zejména plynu, kterým vytápíme pece v naší lindavské sklárně Ajeto, bohužel pociťujeme. V posledních měsících podražil plyn v řádech stovek procent, aktuálně nám energie dělají v nákladech zhruba 50 procent. Vzhledem k celkové situaci jsme museli zdražit. Sklárna Ajeto pro své zákazníky zdražila o 30 procent, čímž musel zvýšit ceny i Lasvit, a to nejen u projektů na míru, ale i u kolekcí svítidel nebo nápojového skla.
Omezení či úplné přerušení dodávek plynu by pro naši sklárnu bylo tak vážné, že nad tím raději nepřemýšlíme. Pokud by v extrémním případě došlo k omezení dodávek či úplné odstávce, tak doufáme, že bychom tuto informaci, od státu či konkrétních subjektů, obdrželi s více než týdenním předstihem, abychom stihli z pece vyndat pánve a šetrně zchladit pec, tak aby se nepoškodila.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist