Už před ruskou invazí na Ukrajinu ceny zboží a služeb rychle rostly kvůli prudkému zdražení energií. Ruská agrese ale roztáčí inflaci do ještě vyšších obrátek, což tvrdě zasáhne tuzemskou ekonomiku.

V únoru se ceny meziročně zvýšily o 11,1 procenta, což je nejvíce od června 1998, kdy inflace dosáhla dvanácti procent. „Čeká nás další nárůst. Riziko, že se inflace dostane nad čtrnáct procent, je velké,“ varuje hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. V černém scénáři počítá hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil dokonce s inflací přes dvacet procent. Oslovení ekonomové pak počítají s průměrnou inflací v letošním roce okolo jedenácti procent.

Vysoká inflace ovšem nepříznivě ovlivní spotřebu domácností a rovněž objem investic. A to v době, kdy  kvůli covidu již narušené dodavatelské řetězce ještě více poškodila ruská agrese na Ukrajině a rovněž propukla další vlna koronavirové pandemie v Číně, kde se opět zavádí přísné karantény. Ochlazení navíc pociťuje největší obchodní partner českých firem: Německo.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se