Pro bývalého šéfa humanitární organizace Člověk v tísni nebyla nedávná cesta trojice premiérů na Ukrajinu pod ruskou palbou neznámou zkušeností. Za svůj život už Tomáš Pojar několik válečných zón viděl a prošel. A jak říká, v Kyjevě byl v klidu. V kanceláři na Úřadu vlády v Praze ho paradoxně čeká mnohem větší drama. Petr Fiala (ODS) z něj udělal svého zahraničního poradce krátce předtím, než ruský prezident Vladimir Putin vtrhl na Ukrajinu a rozpoutal brutální konflikt v Evropě. Musíme maximálně pomoct Ukrajině a zabránit sociálním bouřím v Evropě, pokud by najednou nebylo čím topit, definoval Tomáš Pojar svůj úkol do příštích měsíců v rozhovoru pro HN.

HN: Co přinesla premiérská cesta do Kyjeva s odstupem tří týdnů? Bezprostředně po ní jste řekl, že některé věci ještě nemůžete zveřejnit. Co jde říct teď?

Z konkrétních věcí to byl desetibodový plán, jak pokročit se sankcemi na Rusko, který jsme dali dohromady s Poláky a se Slovinci a představili zbytku EU. Body se postupně naplňují – a naplňuje se jich čím dál víc. Pak dodávky zbraní pro Ukrajinu včetně tanků T-72. I ty jsou výsledkem jednání v Kyjevě a následných telefonátů premiéra Fialy s ukrajinským prezidentem. Takováto zkušenost otevře i různé komunikační kanály na další lidi. Prostě dojde k výměně mobilů, a když pak něco potřebujete, je to možné řešit daleko rychleji, napřímo. Což se děje.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se