Zbrojovky v Česku jedou naplno. Zásobují mimo jiné bojující Ukrajince i další evropské armády, které si dělají válečné zásoby. A mezi vytíženými fabrikami je i největší evropský výrobce malorážního střeliva, vlašimská firma Sellier & Bellot. Její šéf Radek Musil ale zdůrazňuje, že jím vedená firma „naplno“ vyrábí už léta. „V říjnu otevíráme novou halu. O této investici jsme rozhodli už loni a umožní nám nárůst výroby v desítkách procent,“ řekl Musil v rozhovoru pro HN.

HN: Co pro vaši firmu znamená válka na Ukrajině z hlediska byznysu i bezpečnosti dodávek surovin?

Z hlediska výroby jedeme posledních dvacet let na sto procent využití strojní kapacity. Proto pro nás válka na Ukrajině nepřinesla žádný nárůst, neboť ani nemohla. Bezpečnost dodávek je ale něco jiného. S tou je v tuhle chvíli velký problém. Jedna věc je dostat je. A když je dostaneme, tak o ceně se dneska moc nediskutuje. Cena se bere taková, jakou dodavatel určí bez ohledu na to, že máme třeba uzavřenou smlouvu na fixní objem s konkrétní cenou. Dodavatel přijde a oznámí: cena se zvyšuje. A my nemáme nakonec jinou možnost než to vzít.  Dejme tomu, že bychom třeba během dvou let původní cenu vysoudili. Ale do té doby bychom asi neměli co vyrábět. 

HN: Dodavatelské řetězce se tedy zásadním způsobem mění?

Ne, ty hlavní se nemění. Současný stav neodráží ani tak Ukrajinu, jako spíš ceny energií. Naše hlavní suroviny, které potřebujeme, jsou velmi energeticky náročné. Ani ne tak u nás, ale právě v tom výrobním řetězci. Některé změny se začaly projevovat už před válkou. Někdy na začátku loňského roku jsme si začali dělat zásoby kritických materiálů na dva roky dopředu. Takže jsme zvýšili objednávku na jednu chemikálii z Číny, která se používá jen k výrobě zápalky. Asi jsme přesáhli nějaký strategický limit, protože když byl kontejner připravený v přístavu, někdo dodávku zastavil. Bylo nám řečeno, že už nám chemikálii nikdy nedodají, takže jsme byli chvíli v ohrožení, než se nám podařilo nakoupit a otestovat látku z Evropy. Loňský rok jsme věnovali tomu, abychom si zajistili, že veškeré citlivé materiály nakupujeme v Evropě a máme jich dvouletou zásobu.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.