Kácení stromů, zásah do krajiny, zastavění orné půdy, ochrana ohrožených druhů, vsakování dešťové vody, způsob vytápění, vliv na ovzduší. To jsou jen některá povolení, která jsou potřeba například pro stavbu rodinného domu. A to jen v oblasti životního prostředí. Stavebník tak může pobíhat mezi obecním a krajským úřadem s mnoha dokumenty. Úřady je často posuzují zvlášť a dávají stanovisko po stanovisku. Od příštího roku by ale mělo stačit už jen jedno „zelené“ razítko. Závazné vyjádření k dopadům stavby na přírodu by tak mohlo výrazně zjednodušit a zrychlit stavební řízení.

Zajistit to má takzvané jednotné environmentální stanovisko – novinka, s níž přichází ministerstvo životního prostředí. Pokud bude stavebník chtít, tak vyřízení tohoto stanoviska může nechat i na samotném stavebním úřadě. To bude vhodné zejména v případě nekomplikovaných záměrů. Úřad pak sám příslušná místa osloví a stanovisko si vyžádá. Pro stavebníka to bude znamenat návštěvu jen jednoho úřadu namísto několika. „Zelené“ razítko se bude týkat všech staveb, od rodinných domů přes velké developerské projekty až po dálnice či železnice.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.