Dvakrát se představila Klára Spilková na olympijských hrách, jednou se to podařilo Ondřeji Lieserovi. V poslední dekádě tuzemský výkonnostní golf na sebe několikrát – nejen díky dvěma profesionálům – upozornil. Přední čeští profesionálové i amatéři o sobě dávají vědět, ale na superhvězdu světového věhlasu ještě čekáme.

Sázka na pyramidu

Amatérský golf, v němž se připravují talentovaní mladí hráči pro pozdější případný přechod mezi profesionály, má v rámci České golfové federace propracovaný tréninkový systém fungující jako čtyřstupňová pyramida: dvě spodní parta tvoří Regionální tréninkový systém (RTS), dvě horní parta pak Národní tréninkový systém (NTS) s vrcholem v Czech Golf Teamu.

V NTS je 30 až 40 nejtalentovanějších hráčů a hráček, kteří reprezentují Českou republiku na mezinárodních soutěžích, často v týmových soutěžích. Ale i mimo tréninkové skupiny je řada hráčů, kteří startují úspěšně na mezinárodní scéně v individuálních turnajích.

V Evropě mají čeští golfisté pověst talentovaných sportovců a dlouhodobě patří k okruhu širší špičky, ale na týmovou medaili ještě čekají. Několikrát k ní už měla družstva velmi blízko, především v soutěžích žen a juniorek. Nejvýznamnějším úspěchem na mistrovstvích Evropy tak je stále bronzová medaile Šimona Zacha v soutěži jednotlivců v roce 2016. Do elitní desítky se dokázala probít už Sára Kousková (dvakrát), ale také Jiří ZuskaJana Melichová.

Kristýna Napoleaová
Kristýna Napoleaová
Foto: Tristan Jones/LET

Zahraniční trenéři pomáhají českému vzestupu

Český golf se dostává mezi evropskou elitu postupnými kroky a už řadu let mu v tom pomáhají i zahraniční trenéři. Jako první zde působil Keith Williams z Walesu, který sehrál v historii přípravy předních hráčů významnou roli.

Významné letošní mezinárodní turnaje v Česku

Profesionálové – ženy
3.–5. června: AMUNDI Czech Ladies Challenge (Prague City Golf, Zbraslav)
24.–26. června: Tipsport Czech Ladies Open (Royal GC Beroun)

Profesionálové – muži
13.–15. května: EXTEC Trophy (Ypsilon Golf Liberec)
2.–5. června: D+D Real Czech Challenge (Golf Resort Kunětická Hora)
16.–19. června: Kaskáda Czech Challenge (Golf Resort Kaskáda)

Mnohem více se na českém území etabloval Staffan Johansson ze Švédska, který prošel podobnými pozicemi také v rodné zemi, na Islandu a ve Finsku. České reprezentanty vedl ve funkci hlavního kouče od roku 2018 čtyři sezony, v té poslední už po jeho boku působil nástupce Harry Scott. Vedle tohoto Angličana se objevuje řada domácích specialistů, jedním ze spolupracovníků je i jeho krajan David Carter, dlouhodobě působící v Česku.

Scott vidí v českém mládí velký potenciál. „Jste ohromně sportovní národ, hodně lidí je aktivních a na golfu to je vidět. Ke golfu přistupují velmi působivě, nadaní hráči vynikají skvělou fyzickou zdatností a soutěživost je jim vlastní. To jsou typické znaky, na nichž lze stavět budoucnost,“ je přesvědčen Harry Scott, že se blíží chvíle, kdy českých hráčů ve světových soutěžích bude přibývat.

Letos se jeho mise ještě zintenzivnila. „Česká golfová federace se snaží dělat maximum pro to, aby se český golf posouval kupředu. Zahraniční trenéři jsou pro naše prostředí velkým přínosem. Od letoška navíc poprvé spolupracuje se zahraničním hlavním koučem takřka na plný úvazek. Nejde pouze o kvalitnější a intenzivnější trénink pro reprezentanty a širší špičku, ale především o tvorbu celého systému. Ten musí dobře fungovat od základny, kterou tvoří práce s mládeží v klubech,“ je přesvědčen sportovní ředitel ČGF Petr Šavrda, podle něhož je cílem především nastavit systém vzdělávání trenérů pracujících s mládeží a poskytnout klubům podporu při tvorbě efektivního tréninkového procesu.

Bývalá fotbalistka sahala po titulu

O českém golfu je stále více slyšet i na mezinárodních turnajích. Sotva začala letošní sezona, skloňovalo se jméno Kristýny Napoleaové, která sahala v březnu na titul v silně obsazeném turnaji v Saúdské Arábii. Skončila na druhém místě, inkasovala 1,5 milionu korun a vysloužila si pochvalu od slavných soupeřek. Golfový svět zaujala i neobyčejným příběhem. Šestadvacetiletá golfistka byla ještě před sedmi lety v kádru fotbalové Sparty Praha, jenže fotbalu musela dát kvůli zranění vale a talentovanou sportovkyni získal golf.

Nejlepší na amerických univerzitách

Nejlepší čeští hráči a hráčky získávají stále častěji stipendia v amerických univerzitních týmech. V posledních letech působí za mořem obvykle dvě až tři desítky nejlepších. Obvykle se velmi rychle stávají oporami týmů a získávají ideální průpravu pro pozdější profesionální kariéru. Jen výjimečně nejlepší tuzemští hráči volí cestu bez univerzitních zkušeností v USA.

Ve špičkových univerzitních týmech má Česko silné zastoupení především v ženských soutěžích. Tereza Melecká, která už přešla po ukončení školy mezi profesionálky, získala dokonce šest titulů. Českou jedničkou ve světovém amatérském žebříčku je dlouhodobě Sára Kousková, působící v Texasu. Několikanásobná nejlepší česká hráčka v červnu přejde k profesionálkám.

Mužskou jedničkou je aktuálně Jiří Zuska (Louisville), ovšem na paty mu šlapou věkově mladší včetně Filipa Jakubčíka, který už druhým rokem studuje střední školu – také za mořem.

Bav se golfem

Stáhněte si přílohu v PDF

Spilková s Lieserem prošlapávají cestu

Golf je stále ještě rozdělen na amatéry a profesionály, ale oba světy se stále více sbližují. Především mezi ženami není výjimečné, že na profesionálních sériích se výsledkově při jednorázových startech prosadí i špičkové amatérky. Tak jako se to podařilo Sáře Kouskové loni při turnaji LET Access Series na Konopišti, který vyhrála.

Cestou mimo univerzitu se vydala historicky nejlepší česká golfistka Klára Spilková, která si uhrála kartu pro Ladies European Tour v šestnácti letech a nastoupila tak profesionální kariéru velmi záhy. Na evropské nejvyšší sérii už dokázala vyhrát titul v Maroku a později se probojovala na nejprestižnější LPGA Tour, dvakrát se probojovala i na olympijské hry (2016 a 2021).

Prvním českým golfistou s velkým zahraničním výsledkovým zásahem se stal Ondřej Lieser, který dokázal v roce 2020 vyhrát druhou nejvyšší Challenge Tour a probojoval se na elitní DP World Tour. Také on si dokázal splnit velký cíl v podobě účasti na olympiádě v Tokiu.

Článek byl publikován ve speciální příloze HN Bav se golfem.

Text nevyjadřuje názor redakce