Pojem hřiště většinou evokuje golfovou plochu s 18 jamkami. Tak se hraje většina turnajů. Některá hřiště ovšem mají jamek devět, které se mohou v rámci turnaje obejít dvakrát, a jsou i areály se šesti jamkami.

Akademie i rozsáhlé resorty

U některých hřišť najdete akademii. V popisu hřiště může akademie znamenat systém výuky golfu, kurzy pro děti, dospělé a podobně. Nebo zpravidla šest až devět zkrácených jamek, které slouží především začátečníkům a nejenom jim. Začátečníkům se doporučuje začínat právě zde, a to nejen proto, že poplatek za hru (green fee) je výrazně nižší. Jsou ale resorty, které disponují 27 až 36 jamkami. Důležitým doplňkem je cvičná louka (driving range) doplněná prostorem na trénink puttování a přihrávky.

Kouzlo golfu spočívá v tom, že rekreační hráči mohou hrát na stejných hřištích jako ti nejlepší. Až na pár výjimek si můžete zahrát kterékoliv hřiště, jež vidíte v televizi při turnajích profesionálů hrajících z nejvzdálenějších odpališť. Pro základní představu: délka hřiště pro rekreačního golfistu je 5,5 až 6 kilometrů, což je vzdálenost od odpaliště ke středu greenu. Golfistky mají bližší odpaliště a hřiště o kilometr kratší.

Rozdílnost hřišť

Co hřiště zahrnuje? Především fairway vedoucí až ke greenu, což je optimální trasa hry od odpaliště. Po stranách ale může být vyšší až vysoká tráva (rough), vodní překážky, stromy a bunkery (písečné překážky).

30
V Česku je kromě 105 znormovaných hřišť také 30 akademií, ideálních pro hru začátečníků a nejmenších dětí.

Jak se pozná dobré hřiště? Rozhodujícím kritériem je design, zda jamky dávají dostatečné výzvy pro všechny kategorie hráčů. Další kritéria jsou kvalita greenů, rychlost a konzistentnost, kvalita bunkerů a celková údržba. Rekreační hráči hodnotí i okolí a výhledy, je příjemné hrát na hezkém hřišti v pěkné krajině.

Bav se golfem

Stáhněte si přílohu v PDF

Zdá se vám, že je nuda hrát většinu kol na domácím hřišti na stejných jamkách? To je mýlka – nuda to nikdy nebude. Hřiště je každý den prakticky jiné, velký vliv má počasí. A když fouká, důležité je jak a z které strany. Svoji roli hraje teplota vzduchu a přílišné sucho nebo naopak vlhko.

Vliv má rovněž údržba, protože výška seče trávy ovlivňuje obtížnost hry. Rychlost greenů na turnajích výkonnostních amatérů či profesionálů bývá až o třetinu vyšší. Vliv hraje i regulace obtížnosti prostřednictvím navrtání jamky. Umístění na greenu se totiž po dnech střídá.

Počet hřišť se zvyšuje

Ve světě je skoro 40 tisíc hřišť, z toho 16 tisíc v USA. V Česku jich máme aktuálně 105, z nichž polovina má devět jamek, a s tímto počtem jsme na 17. místě v Evropě. Pro zajímavost, ve srovnatelném Rakousku je 204 hřišť.

Článek byl publikován ve speciální příloze HN Bav se golfem.

Text nevyjadřuje názor redakce