V neděli se odehrají letošní nejdůležitější evropské volby a jejich výsledek je – zdá se – rozhodnutý: za obhajobou francouzského prezidentství míří Emmanuel Macron. Nasvědčují tomu všechna data, která jsou k dispozici. Už tradiční Macronova soupeřka Marine Le Penová sice může ještě překvapit, ale její vítězství je extrémně nepravděpodobné.

Macronovo pohodlné vítězství naznačují všechny průzkumy veřejného mínění. Současný francouzský prezident v nich vede nad svou soupeřkou dlouhodobě: někdy o hodně, někdy o málo, vždy ale vede.

V nejnovějších průzkumech získává Macron podporu okolo 56 procent Francouzů, Le Penová pak zbytek. Ve všech průzkumech sbíraných po prvním kole prezidentské volby dosahuje podpora pro Macrona alespoň 52 procent hlasů, nejvýše pak 57 procent.

Takové vedení na první pohled možná nevypadá moc přesvědčivě, i průzkumy se přece můžou mýlit. Jenže ve Francii se dlouhodobě moc nemýlí. Průměrná chyba průzkumů sebraných těsně před prvním kolem prezidentských voleb se pohybuje okolo jednoho procentního bodu a kolem dvou procentních bodů pro kolo druhé. Le Penová ale potřebuje, aby byla Macronova podpora nadhodnocená o více než pět procentních bodů. To se nepochybně stát může, ale není to moc pravděpodobné.

Stejně tak ve Francii prakticky nemáme zkušenost s tím, že by voliči Le Penové v průzkumech odmítali říkat, že ji budou volit. Le Penová totiž získává dlouhodobě přibližně tolik hlasů, kolik vychází v průzkumech. Ani na tento fenomén, často zmiňovaný například v souvislosti s volbami v USA a podporou Donalda Trumpa, se Le Penová nemůže spolehnout. Naznačují to i výsledky prvního kola: Le Penová v něm získala 23 procent hlasů. Tedy přesně tolik, kolik ukazovaly průzkumy a různé predikce.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se