Ať se vydělá, nebo ne, sponzoři mohou získat slušnou odměnu vždy. Tak se dá v kostce popsat fungování SPAC (special purpose acquisition company). Jde o schránkovou společnost, která sice vstoupí na burzu, ale až následně peníze získané od investorů použije na nákup jiné firmy. A platí to i v případě prvního SPAC podniku, který na pražskou burzu nyní chystají uvést partneři společnosti Wood & Company. Mezi sponzory jsou Vladimír Jaroš, Jan Sýkora a Ľubomír Šoltýs.
Z prospektu Wood SPAC One (WOS) totiž vyplývá, že takzvaní sponzoři, kteří společnost vytvořili a celou transakci – včetně nalezení investičního cíle – organizují, mohou získat ve firmě určitý podíl. Mají totiž možnost vyměnit své sponzorské akcie za běžné akcie, a to za zajímavých podmínek.
Pokud se například SPAC s kapitálem půl miliardy korun spojí s firmou o tržní hodnotě jedné miliardy korun vznikne nová firma s hodnotou 1,5 miliardy korun. V ní bude mít SPAC třetinový podíl. V tomto případě budou mít sponzoři v nově vytvořené společnosti hned po jejím vzniku podíl ve výši zhruba dvě procenta, což by odpovídalo hodnotě přibližně třicet milionů korun. Nejvyšší podíl ve výši okolo pěti procent (okolo 75 milionů korun) by ale získaly, pokud by akcie vzrostly o dvacet procent.
V případě zmíněného růstu akcií o pětinu si však ještě více přilepší akcionáři. Díky tomu, že získají při úpisu akcií SPAC rovněž právo na získání dalších akcií (takzvané warranty) bude jejich zisk ještě vyšší. „Díky konverzi warrantů na dodatečné běžné akcie bude zhodnocení ve výši 34 procent,“ zdůrazňuje Oliver Polyák, který má transakci na starosti.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.