Ať se vydělá, nebo ne, sponzoři mohou získat slušnou odměnu vždy. Tak se dá v kostce popsat fungování SPAC (special purpose acquisition company). Jde o schránkovou společnost, která sice vstoupí na burzu, ale až následně peníze získané od investorů použije na nákup jiné firmy. A platí to i v případě prvního SPAC podniku, který na pražskou burzu nyní chystají uvést partneři společnosti Wood & Company. Mezi sponzory jsou Vladimír Jaroš, Jan Sýkora a Ľubomír Šoltýs.

Z prospektu Wood SPAC One (WOS) totiž vyplývá, že takzvaní sponzoři, kteří společnost vytvořili a celou transakci – včetně nalezení investičního cíle – organizují, mohou získat ve firmě určitý podíl. Mají totiž možnost vyměnit své sponzorské akcie za běžné akcie, a to za zajímavých podmínek.

Pokud se například SPAC s kapitálem půl miliardy korun spojí s firmou o tržní hodnotě jedné miliardy korun vznikne nová firma s hodnotou 1,5 miliardy korun. V ní bude mít SPAC třetinový podíl. V tomto případě budou mít sponzoři v nově vytvořené společnosti hned po jejím vzniku podíl ve výši zhruba dvě procenta, což by odpovídalo hodnotě přibližně třicet milionů korun. Nejvyšší podíl ve výši okolo pěti procent (okolo 75 milionů korun) by ale získaly, pokud by akcie vzrostly o dvacet procent.

V případě zmíněného růstu akcií o pětinu si však ještě více přilepší akcionáři. Díky tomu, že získají při úpisu akcií SPAC rovněž právo na získání dalších akcií (takzvané warranty) bude jejich zisk ještě vyšší. „Díky konverzi warrantů na dodatečné běžné akcie bude zhodnocení ve výši 34 procent,“ zdůrazňuje Oliver Polyák, který má transakci na starosti.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.