Vláda Petra Fialy (ODS) opustila předchozím kabinetem a prezidentem Milošem Zemanem podporovanou výstavbu megalomanského vodního kanálu Dunaj-Odra-Labe, ale jedna jeho část přesto zůstala ve hře. Splavnění Odry do Ostravy je i nadále v plánech ministerstva dopravy, které ho považuje za užitečné. A to i kvůli šanci přivážet na lodích z Polska zkapalněný plyn. Na obavy ekologů a vědců, že dílo poškodí vodní režim a přírodu, by brzy měla odpovědět studie zadávaná Ředitelstvím vodních cest. Moravskoslezský kraj se však k projektu dál staví zdrženlivě a město Ostrava ho už v minulosti odmítlo.

Záměr zastavit veškeré práce na projektu kanálu Dunaj-Odra-Labe zanesl kabinet už do svého programového prohlášení. Nyní však ministerstvo dopravy vydalo dokument, ve kterém úřad sice skutečně navrhuje zrušení územních rezerv na všech větvích vodního koridoru, ale který obsahuje také jednu výjimku –  tou je právě splavnění úseku Odry v blízkosti česko-polských hranic. O konkrétním místě, kam až by na českém území mohly nákladní lodě plout, se má ještě jednat. V minulosti se mluvilo o vybudování přístavu v Ostravě-Svinově či v Bohumíně.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.