Ukrajinci se brzo musí postavit na vlastní nohy. Podle ministra vnitra a předsedy STAN Víta Rakušana jim stát nebude ubytování garantovat navěky. Aktuálně opravované prostory pro uprchlíky by měly připadnout radnicím, které je využijí pro mladé rodiny či chudé lidi. Sama Ukrajina navíc nechce, aby se její občané v Česku usídlili natrvalo. „Zájem ukrajinského velvyslance je, aby lidé v elitních profesích, jako třeba lékaři, dostávali krátkodobé kontrakty. Aby se stejně jako mladí lidé, matky s dětmi na Ukrajinu vrátili,“ říká Rakušan. V rozhovoru pro HN mluví také o kauzách jeho hnutí STAN nebo o příští prezidentské volbě.

HN: Stal jste se koordinátorem uprchlické vlny z Ukrajiny. V souvislosti s ní vidíme i sekundární dopady, jako je dostupnost bydlení nebo růst agrese vůči uprchlíkům. Jak z toho ven?

Máme strategickou pracovní skupinu, která všechny tyto dopady řeší. To, že fungujeme a žádné systémy se u nás nezhroutily, je výsledek naší práce. Máme tu 300 tisíc lidí, z nich pouhopouhých 900 bylo v nějakém typu humanitárního ubytování. Veškeré plány počítaly s maximálně 20 tisíci lidmi měsíčně. My jsme neměli žádnou přípravu, ani kam sáhnout do šuplíku a podívat se, co dělat. Přesto jsme lidi ubytovali v kamenných domech, s postelí, jídlem, přístupem k hygienickým potřebám. Nikoho jsme nemuseli dát do stanů. A stále pokračujeme.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.