V posledních dvou týdnech se některé firmy a města nestačily divit. Jeden z největších dodavatelů energií, Pražská plynárenská, jim nabídl, aby dobrovolně přistoupily na zvýšení cen. „Podle regulátora i Pražské energetické burzy to není nic, co by se vymykalo právním nařízením. Jde tudíž o legitimní nástroj, který můžeme v nestandardní době využít,“ hájí svůj krok šéf společnosti Martin Pacovský. 

Má pravdu v tom, že ceny energií letí dramaticky nahoru, nyní hlavně kvůli ruskému útoku na Ukrajinu. Řada firem má problém vůbec sehnat dodavatele energií. Krok Pražské plynárenské ale vzbudil obavy také proto, že souběžně s tím požádala kvůli drahým energiím o pomoc pražský magistrát. A ten jí minulý týden odklepl úvěr dvě miliardy korun. Podle Pacovského potřebuje peníze na větší naplnění plynových zásobníků, které chce po dodavatelích vláda.

HN: Když vám pražské zastupitelstvo odsouhlasilo dvoumiliardový úvěr, ulevilo se vám?

To je možná trochu silné slovo. Ale asi se mi ulevilo, protože diskuse kolem toho byly velmi dlouhé a náročné. My máme varianty i na situaci, kdybychom ty peníze nedostali. Chci, aby Pražská plynárenská byla bezpečným dodavatelem energií Pražanům. Na druhou stranu kdyby ty peníze nebyly, tak budeme fungovat v nějakém režimu normálně dál, jen nenaplníme zásobníky nebo jen z určité části. Byl jsem rád, že jsme si to vysvětlili, i když ta diskuse nebyla chvílemi moc faktická.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.