Profesor George Canellos patří mezi zakladatele americké onkologie. Mezi lékaři z branže má téměř status celebrity.

Proslavil se hlavně v oblasti takzvané kombinované chemoterapie – spolu s dalším respektovaným onkologem Vincentem T. DeVitou. Oba výzkumníci přišli v 60. letech s novátorskými postupy v chemoterapii, kterými úspěšně léčili takzvaný Hodgkinův lymfom, zhoubné nádorové onemocnění mízních uzlin. Později dvojice úspěšně prosadila chemoterapii u nádorů prsu. Ty se v té době hlavně odoperovávaly, avšak onemocnění se pacientkám vracelo. Postupy, které DeVita s Canellosem uplatnili, vedou často k vyléčení a jsou základem léčby dodnes, po více než půl století.

Canellos působí v současnosti na Dana-Farber Cancer Institute v Bostonu, jenž je podle žebříčku časopisu Newsweek třetí nejlepší nemocnicí pro léčbu rakoviny na světě. Ve svých 87 letech stále přijímá pacienty a vyučuje rovněž na bostonské Harvard Medical School.

Dokáže tedy jednou medicína boj s rakovinou definitivně vyhrát? „Čeká nás ještě dlouhá cesta. Nemyslím si, že už máme na dosah objev terapie, která by vyřešila všechny druhy rakoviny. Když se podíváte na historii tohoto boje, byla to vždy vítězství kousek po kousku,“ říká Canellos v rozhovoru pro HN. Ten proběhl online a zprostředkovala jej biotechnologická firma Sotio ze skupiny PPF.

HN: Měli by se lidé rakoviny bát? Jak se vyrovnávat se strachem z takového onemocnění?

To se podle mě týká hlavně mladých lidí. Když slyšíte o dítěti nebo mladém člověku s opravdu zlou formou rakoviny, například s nádorem na mozku, je to bolestivé.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se