Pokud dodávky ruské ropy do Česka ze dne na den vypadnou, zvládnou tuzemské rafinerie s pomocí zásob a rezerv úplně zajistit trh na tři až šest měsíců. „Spíš k té horní hranici,“ řekl HN v rozhovoru Tomasz Wiatrak, ředitel Orlen Unipetrol. Ta provozuje obě rafinerie v Česku, z nichž ta větší, v Litvínově, závisí na ruské ropě asi ze 75 procent, celá firma pak zhruba z poloviny. Náhradou za surovinu z Ruska bude podle Wiatraka hlavně ropa ze Saúdské Arábie, kterou má celá polská skupina PKN Orlen zaručenu smlouvou. „Pokud jde o dopravu, v tuto chvíli je jedinou možností, jak ji sem dostat, ropovod TAL z italského Terstu,“ dodal Wiatrak.

HN: Jak se Unipetrol připravuje na to, že ruská ropa nebude? Hlavně vaše největší rafinerie v Litvínově je na ní závislá. Jak zajistíte dodávky?

Snižujeme závislost už několik let, nezačalo to pro nás válkou na Ukrajině. Před několika lety šlo do Unipetrolu 80 procent dodávek ropy z Ruska přímo ropovodem Družba. Teď to je zhruba polovina. Za poslední čtyři roky jsme zpracovali v našich rafineriích okolo 20 druhů ropy, abychom zjistili, jaký mix můžeme využívat – z Kazachstánu, Ázerbájdžánu, Saúdské Arábie, z Afriky, USA a Norska. Pro Litvínov využíváme mix ruské a kazašské ropy. Jsme technologicky připraveni ruskou ropu nahradit, například typem Arabian light ze Saúdské Arábie.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.