Pokud dodávky ruské ropy do Česka ze dne na den vypadnou, zvládnou tuzemské rafinerie s pomocí zásob a rezerv úplně zajistit trh na tři až šest měsíců. „Spíš k té horní hranici,“ řekl HN v rozhovoru Tomasz Wiatrak, ředitel Orlen Unipetrol. Ta provozuje obě rafinerie v Česku, z nichž ta větší, v Litvínově, závisí na ruské ropě asi ze 75 procent, celá firma pak zhruba z poloviny. Náhradou za surovinu z Ruska bude podle Wiatraka hlavně ropa ze Saúdské Arábie, kterou má celá polská skupina PKN Orlen zaručenu smlouvou. „Pokud jde o dopravu, v tuto chvíli je jedinou možností, jak ji sem dostat, ropovod TAL z italského Terstu,“ dodal Wiatrak.

HN: Jak se Unipetrol připravuje na to, že ruská ropa nebude? Hlavně vaše největší rafinerie v Litvínově je na ní závislá. Jak zajistíte dodávky?

Snižujeme závislost už několik let, nezačalo to pro nás válkou na Ukrajině. Před několika lety šlo do Unipetrolu 80 procent dodávek ropy z Ruska přímo ropovodem Družba. Teď to je zhruba polovina. Za poslední čtyři roky jsme zpracovali v našich rafineriích okolo 20 druhů ropy, abychom zjistili, jaký mix můžeme využívat – z Kazachstánu, Ázerbájdžánu, Saúdské Arábie, z Afriky, USA a Norska. Pro Litvínov využíváme mix ruské a kazašské ropy. Jsme technologicky připraveni ruskou ropu nahradit, například typem Arabian light ze Saúdské Arábie.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se