Trvalo to, ale přišlo to. Ministr školství Petr Gazdík poslal kontrolu do organizace Cermat. Kontroloři mají zkoumat, jak se ve firmě, která připravuje jak přijímačky na střední školy, tak státní maturity, vyhazují peníze. Sloveso „vyhazují“ je ale asi příliš mírné, protože pokud někdo zaplatí za čtyři roky devadesát šest milionů korun za servis čtyř tiskáren, je to bláznivé i na poměry ve státní správě. Přiléhavější by možná bylo sloveso jiné, vztahující se k terminologii z oblasti trestního práva. Je těžko představitelné, že by z těchto zakázek někdo neměl prospěch, přičemž státní rozpočet to není.

Příběh předražených tiskáren je ale součástí širší neveselé story. Celá organizace Cermat je chybou v českém vzdělávacím systému. Postupem času se z ní stal obludný byrokratický mechanismus, který spotřebuje spoustu energie na vlastní fungování, přičemž vzdělávání českých dětí nepomáhá, naopak mu ubližuje. Je zralá na reformu, nebo rovnou na rozprášení. 

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se