Pokud dostatečně prší, vyhání farmář Daniel Pitek svoje krávy a ovce na stráně v údolí pod Milešovkou brzy na jaře. Letos ale dlouho váhal. „Je zase sucho, tráva roste velmi pomalu, a tak jsem je krmil až do minulého týdne senem z loňska. Hrozí stejný průšvih jako v roce 2018, kdy si pastviny vypásly už v červenci a pak neměly co žrát,“ popisuje.

Pitkova farma na severním svahu nejvyšší hory Českého středohoří patří mezi místa v Česku, kde se od roku 1960 nejvíce zvedla teplota – o celých 2,3 stupně Celsia. Málo tady prší, ale farmář se snaží s nedostatkem vláhy bojovat. Založil desítky nových tůní a mokřadů, ale i přesto ho jen v roce 2018 sucho připravilo asi o dva miliony korun. „A letos je to zatím stejná bída,“ říká.

Že se z půdy po dvou vlahých letech opět nezdravě práší, potvrzují klimatologové z projektu Intersucho, za kterým stojí vědci z Akademie věd ČR. Nejhůře jsou na tom Polabí, severní Morava a  jižní Čechy. „Nedostatek vody je ale i na jižní Moravě, kde podle statistik spadlo nejméně srážek,“ podotýká koordinátor týmu Intersucho profesor Miroslav Trnka. Podle webu je nyní sucho na 88 procentech území Česka. 

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se