Těžební firmu Sokolovská uhelná a její sesterskou SUAS Group ovládnou ze sta procent dědicové původního majoritního vlastníka Františka Štěpánka. Menšinový akcionář a dlouholetý Štěpánkův souputník, devětapadesátiletý Jaroslav Rokos, se rozhodl skupinu opustit. V minulých dnech podepsal dohodu o prodeji svého podílu a odejde i z orgánů obou firem. „Vypořádání dohodnuté transakce se předpokládá na přelomu června a července,“ sdělila HN mluvčí skupiny Kateřina Pištorová. 

Hodnotu obchodu strany nezveřejnily. Magazín Forbes nicméně loni odhadl majetek Rokose, což jsou fakticky právě podíly v sokolovských firmách, na 2,8 miliardy korun. 

Rokos měl v Sokolovské uhelné a SUAS po 42,86 procenta akcií, dalších 57,14 procenta je ve svěřenském fondu Štěpánkových dědiců, jehož správcem je rodinný právník Pavel Tomek. Podíl v Sokolovské uhelné, kde doposud leží hlavní část majetku skupiny, si koupí a bude držet sama firma. Akcie SUAS Group získá Tomek přímo coby správce pro svěřenský fond, který ovládá i Sokolovskou uhelnou. 

František Štěpánek spolu s Rokosem a dalším již bývalým manažerem firmy získali sokolovské doly, elektrárnu Tisová a místní teplárnu v privatizaci před 18 lety. Těžba uhlí se ale začala postupně utlumovat a firma se i kvůli rostoucím nákladům na emisní povolenky dostávala v posledních letech do ekonomických potíží. Před dvěma lety Štěpánek spáchal sebevraždu. Podle jeho blízkých ho trápila jak budoucnost firmy po plánovaném ukončení těžby v příští dekádě, tak i celého Sokolovska, které je na skupině z velké části závislé.  

Rokos své rozhodnutí prodat akcie vysvětlil tím, že se pro něj uzavřela jedna kapitola. Ještě s Františkem Štěpánkem naplánoval transformaci společnosti, aby mohla přežít i v době „pouhelné“. Proto vznikla loni na jaře sesterská firma SUAS, která má v plánu řadu nových projektů na rozsáhlých pozemcích firmy. Například kolem jednoho z dolů, dnes jezera Medard, má vzniknout nové město s hotely, na bývalých výsypkách mají vyrůst fotovoltaiky či skleníky se zeleninou, firma chce přitáhnout i investora pro stavbu gigafactory. „Nyní předávám své žezlo dál. Skupina má ve své nové éře správně nakročeno,“ sdělil Rokos. „Jsem rád, že se na vybraných projektech budu i nadále podílet, i když z externí pozice,“ dodal. Neupřesnil ale, o jaké projekty se jedná. 

Právník Pavel Tomek ujistil, že obchod s Rokosem „nikterak neovlivní transformační a rozvojové vize v žádné ze skupin, stejně tak ani rozpracované projekty“. „Dohoda rovněž nemá žádný dopad na zaměstnance, stejně tak ani na obchodní vztahy,“ uvedl Tomek.

Podle informací HN zvažoval Rokos svůj odchod z firmy poprvé už po Štěpánkově smrti, kdy byl pro prodej celé skupiny. Nabídku na převzetí dostala firma od konkurenta, hlavního majitele mosteckých hnědouhelných dolů Pavla Tykače. Dědicové ale tehdy prodej odmítli. Jednání o odchodu Rokose nyní trvala několik měsíců. Vzhledem k miliardové hodnotě se obě strany podle Tomka dohodly na určitém splátkovém režimu.

Sokolovská uhelná zveřejnila výsledky naposledy za rok 2020. Tržby firmy dosáhly téměř sedmi miliard korun a zisk 104 milionů. V předchozím roce měla ztrátu 330 milionů korun. Dvě třetiny tržeb Sokolovské pocházely z prodeje elektřiny, zbytek připadal na prodej uhlí.   

Dědicové po Štěpánkovi jsou manželka a tři dospělé děti, Martin, Barbora a Tereza. Do skupiny patří vedle dolů, energetických zdrojů a pozemků i strojírenské firmy, rozsáhlý soubor budov či golfové hřiště vybudované na bývalých výsypkách. Letos v květnu založil SUAS novou firmu na výstavbu elektrických sítí s názvem SUAS Grid, kterou vlastní napůl s miliardářem a obchodníkem s energiemi Petrem Pauknerem.