V Česku stále zůstávají zhruba tři čtvrtiny z takřka 360 tisíc ukrajinských uprchlíků, kteří do Česka přišli od začátku války. I proto stát řeší, jak jim zajistit alespoň trochu stálejší bydlení a místa ve školách. Pomoc si slibuje od nového zákona, který ve středu bude projednávat vláda. Ten má zjednodušit výstavbu dočasných budov. Zákon by měl podle ministerstva začít platit co nejdříve. Ve sněmovně jej proto chce projednat v režimu legislativní nouze.

Novinka doplňuje stávající stavební zákon, který s uprchlickou krizí a s ní spojenou potřebou velmi rychle stavět značné množství bytů a domů nepočítal. Zákon zavádí kategorii takzvaných nezbytných staveb.

Nezbytnou stavbou je stavba sloužící ke zmírnění následků hromadného přílivu vysídlených osob v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí ruských vojsk,“ říká mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček. Jedná se například o stavby určené k bydlení, ubytování nebo školy a školky. Norma by se měla vztahovat také na rekonstrukce nebo změnu účelu budov.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se