Nově jmenovaný guvernér ČNB Aleš Michl v polovině května napsal, že inflace, která sužuje Českou republiku, je primárně nákladová, z čehož plyne, že se nedá rychle zkrotit přes zvyšování sazeb: „Problém je, že většina inflace je nákladová (…) a k nám dovezena, hlavně přes drahé energie. Jak jsme se doposud přesvědčili, nedá se rychle zkrotit přes razantní zvyšování úrokových sazeb.“

Názor o importovaném a nákladovém charakteru inflace nezastává jen on, ale třeba i další člen bankovní rady Oldřich Dědek a nemálo politiků. Je tomu ale skutečně tak? Posuďte následující dva fakty.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se