Teď už to měl být poslední měsíc, co je možné prodávat jednorázové plastové výrobky, jako jsou například plastové příbory, talíře, brčka nebo vatové tyčinky do uší. Ačkoli už nyní je tuzemské podniky nenabízí, státu i tak hrozí postih od Evropské komise. Česko totiž dosud nezavedlo zákaz zmíněných výrobků, byť se k tomu zavázalo. Potřebný zákon měl začít platit v nejzazším možném termínu – od 1. července. Jenže jak se ukazuje, zákonodárci ho nestačí tak rychle projednat. Původně mělo Česko schválit zákon už loni, poslanci to však nestihli.

Příslušný zákon teď ještě čeká poslední projednání ve sněmovně, které má proběhnout do konce června, pak v Senátu a nakonec podpis prezidenta. Všechno to do července není možné stihnout. Česku proto hrozí sankce za neplnění evropské směrnice z roku 2019, která omezení některých plastových výrobků vyžaduje. Jaká by byla výše pokuty, zatím není jasné. Omezení se zavádí proto, že plast už je v přírodě takřka všudypřítomný a znečišťuje půdu, řeky, moře i ovzduší.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.