Policie vyčlení odbory boje proti terorismu, extremismu a kyberkriminality z Národní centrály organizovaného zločinu (NCOZ) do speciálního útvaru. Vyplývá to z policejní reformy, kterou v pátek představil policejní prezident Martin Vondrášek. Policie chce tímto krokem zajistit rychlejší reakci a větší efektivitu těchto odborů.
Se vznikem nového útvaru policie počítá až od ledna příštího roku. „Vznik nového útvaru vyžaduje důkladnou přípravu, která potřebuje čas. Po schválení organizační změny ministrem vnitra máme záměr v souladu se zákonem do podzimu vybrat vedení nového útvaru,“ popsal Vondrášek. V současné době už na policejním prezidiu také vzniká pracovní skupina, která má jediné zaměření – vznik nové národní centrály proti terorismu, extremismu a kyberzločinu.
Těmto oborům se do té doby bude nadále věnovat NCOZ. „Jsme připraveni se na vzniku nového útvaru podílet a plnohodnotně zajistíme plnění našich úkolů i s ohledem na nastávající české předsednictví v Radě EU,“ uvedl šéf českého boje proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek.
Podle údajů prezidia je aktuálně na NCOZ volných 150 z celkových 904 míst. Podle jejího ředitele Mazánka je největší poměr volných míst v Praze, až 40. „Není problém zaplnit 150 míst i v novém útvaru. Je však problém je zaplnit kvalitními operativci a vyšetřovateli, proto tam musí nastoupit už zkušení policisté,“ řekl k tomu policejní prezident Vondrášek.
„NCOZ zůstává NCOZ. Vyčleňují se jen dvě sekce z pěti, které budou mít na starosti terorismus, extremismus a kyberkriminalitu. Každý policista NCOZ dostane na výběr – půjde do nového útvaru, nebo zůstane pod NCOZ,“ popsal způsob změny policejní prezident Vondrášek. Další změny v centrále boje proti organizovanému zločinu Vondrášek neočekává, jelikož zůstávající tři sekce mají podle něho příliš mnoho společného.
Buď odstřelovač nebo potápěč. Policie k sobě láká středoškoláky, schází jí tisíce lidí
Naopak, se vznikem dalšího uvažovaného centrálního úřadu policejní ředitelství nadále nepočítá. Původně se reformní pracovní skupina na prezidiu přitom zabývala i myšlenkou vytvořit Národní kriminální úřad.
„Rozhodli jsme se, že Česká republika půjde agenturním modelem, protože autonomní úřady, které jsou menší, jsou schopnější v reakci než velké centrální úřady,“ odůvodnil opuštění myšlenky na nový úřad náměstek policejního prezidenta Tomáš Kubík.
Další změnou, která v blízké době nastane, je povýšení vedoucích obecních a hospodářských kriminalit na obcích a jejich zástupců do osmé platové třídy, tedy o stupeň výš. „Vzhledem k dosavadní nešťastné struktuře tarifních tříd se tito policisté ocitali ve stejné platové třídě jako běžný vyšetřovatel na krajské úrovni,“ odůvodnil změnu policejní prezident Vondrášek.
Původně měla policejní pracovní skupina, která se nazvala Reforma, mnohem větší cíle. „Vím, že jsme si s názvem naběhli. Ale když v roce 2019 skupina vznikala, měli jsme zjistit potřeby, které policie má, a hlavně, řada výstupů ze skupiny byla již implementována v průběhu její existence,“ popsal Vondrášek. Jedná se podle něj hlavně o úpravy karierního postupu nebo vznik odboru centrální analytiky na kriminální policii.
Podle názoru policejního prezidenta je aktuální stav sboru strážníků pořádku v Česku uspokojující. „Považuji za nezbytné zdůraznit, že policie je obecně nastavena velmi dobře a nevyžaduje zásadní změny či reorganizace,“ uzavřel Vondrášek.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist