Českou vědu a výzkum brzdí nejen byrokratické překážky, ale třeba také neefektivní doktorandské vzdělávání. Právě to ve světě soustřeďuje ty nejnadějnější studenty a produkuje nejúspěšnější vědce. Česko má sice více doktorandů než okolní země, studium dokončí ale jen čtyřicet procent z nich. Ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová (TOP 09) chce, aby se to změnilo. Podmínky by se podle ní měly zpřísnit a studentům by se měla zvednout stipendia. Zároveň chce motivovat vědecké instituce, aby lépe čerpaly evropské peníze. Na některých programech má Česko totiž jednu z nejnižších účastí v celé unii. „Horší v tom jsou už jen Poláci, Rumuni a Slováci,“ říká Langšádlová v rozhovoru s HN.

Zbývá vám ještě 95 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se