Policie navrhla podání obžaloby v případu krácení daní a praní špinavých peněz se škodou zhruba 700 milionů korun. ČTK to dnes sdělil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. V kauze čelí stíhání 11 lidí včetně podnikatele Františka Savova. Kriminalisté ukončili vyšetřování po 8,5 roku. Savov ČTK vzkázal, že veškerá obvinění považuje za absurdní a vykonstruovaná

„Délku vyšetřování ovlivnila sofistikovanost případu, kdy k transakcím byla použita řada bankovních účtů off-shore společností, a také vyhýbání se trestnímu řízení ze strany jednoho z obviněných,“ uvedl Ibehej.

Savov žije a podniká v Británii. Tamní soudy v minulosti opakovaně rozhodly o jeho vydání do vlasti, podle dřívějšího vyjádření státního zastupitelství ale v zemi požádal o azyl. Ibehej dnes napsal, že proti jednomu z obviněných vede policie stíhání jako proti uprchlému.

Skupina obviněných podle kriminalistů neoprávněně vylákala nadměrné odpočty DPH u jimi ovládaných společností, a to v období od září 2009 do dubna 2012. Peníze, které jim vyplatil finanční úřad, následně na pokyn jednoho z obviněných přeposílali na větší množství bankovních účtů, aby je legalizovali.

„Policistům NCOZ se podařilo zajistit jako tzv. náhradní hodnotu majetek v celé výši způsobené škody,“ doplnil mluvčí s tím, že případ s krycím názvem Octavian řešil pracovní tým Daňová kobra v součinnosti s Finančním analytickým úřadem.

Všichni obvinění jsou na svobodě, v případě pravomocného rozsudku jim hrozí až desetileté vězení. O podání obžaloby bude rozhodovat Městské státní zastupitelství v Praze.

Padesátiletý podnikatel už dříve řekl, že se před českou justicí neskrývá, je ale přesvědčený, že v Česku nemá zaručeno právo na spravedlivý proces. „Kauza Octavian stála na počátku cílené likvidace podnikatele Františka Savova a jeho byznysu. Během let následujících po vypuknutí kauzy byl František Savov připraven o společnosti a majetky miliardových hodnot, často za asistence a dohledu policie, státního zastupitelství a soudů,“ sdělil dnes ČTK Savovův mediální zástupce Jan Hrubeš.

„Kauzu permanentně provází šíření nepodložených spekulací, lží, nelegální úniky z vyšetřovacího spisu a dehonestační kampaň,“ pokračoval. Státní zastupitelství podle Hrubeše předkládalo britským úřadům nepravdivé informace s cílem dosáhnout vydání Savova do České republiky. „Přitom české justiční orgány za celou dobu nebyly ochotny Františka Savova ani vyslechnout. František Savov věří, že se věc dostane do rukou soudu, který bude mít odvahu odolat nátlaku a spravedlivě rozhodnout,“ dodal Hrubeš.

V ČR byl Savov známý především jako majitel vydavatelství Mladá fronta. Právě v sídle vydavatelství zasahovali v roce 2013 kvůli daňové kauze policisté. Do portfolia Mladé fronty patřil například deník E15, týdeník Euro, časopis Lidé a Země, některá dětská periodika či odborné časopisy a firemní periodika. Část titulů včetně deníku E15 od Savova v roce 2016 koupila společnost CN Invest z mediální skupiny ovládané Danielem Křetínským a Patrikem Tkáčem.