Razantní zvyšování úrokových sazeb, ke kterému kvůli inflaci přikročila v minulých měsících centrální banka, přináší stále větší nejistotu na trh s byty. Kdo chce být příznivcem neustálého růstu, může sledovat zprávy o setrvalém a nekončícím růstu cen nemovitostí. A opět také o prudkém růstu cen nájemného. To například v Praze meziročně stouplo více než o čtvrtinu.

Pesimisté ale spíš než ceny sledují trh z pohledu klientů a zákazníků. Což znamená, že sledují prudký růst počtu lidí ohrožených příjmovou chudobou. Jestliže se koncem roku týkala devíti procent populace, nyní je podle výzkumu PAQ Research chudá každá šestá česká domácnost, tedy 16 procent (cca 1,6 mil. obyvatel). Na běžných výdajích pak podle stejného průzkumu šetří ještě o sto tisíc lidí víc. Ke konci roku, pokud inflace i nadále poroste a současně bude nedostatek materiálu, dojde k masivnímu propouštění. I tady se v ohrožení ocitnou vyšší desítky, možná i stovky tisíc lidí. Jako první na ráně budou pracovníci ve stavebnictví a automobilovém průmyslu. A ne všichni z nich mají splacené vlastní bydlení.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.