Statistický úřad zveřejnil nové indikátory důvěry, tentokrát za měsíc červen. Pro ekonomy jde o důležité ukazatele zejména v současné době, kdy se v ekonomice děje skokově řada změn, protože vysílají signály o ekonomickém vývoji dříve než tradiční oficiální makroekonomická čísla zveřejňovaná s několikaměsíčním zpožděním.

Červnové indikátory však příliš radosti nepřinesly. Důvěra domácností propadla již čtvrtý měsíc v řadě a je nejnižší od poloviny roku 2012, kdy tuzemská ekonomika čelila recesi. Domácnosti tak současnou situaci vnímají hůře než při vypuknutí pandemie či během globální finanční krize v letech 2008 a 2009.

Indikátor důvěry domácností se skládá z řady dílčích ukazatelů. Statistici se například ptají, jak domácnosti vnímají vývoj ekonomiky v horizontu jednoho roku, zda plánují spořit či jakou očekávají svou vlastní finanční situaci v příštím roce. A například poslední zmíněný ukazatel v červnu poklesl na nejslabší hodnotu v historii časové řady od roku 1998. Na nejslabší hodnotu za poslední dvě dekády se dostal také ukazatel, zda domácnosti dnešní dobu považují vhodnou pro pořizování větších nákupů. A v neposlední řadě, stále větší část domácností vnímá svou vlastní současnou finanční situaci hůře, než jaká byla před rokem. Tento ukazatel se výrazně zhoršil během posledních měsíců a nachází se na jedné z nejslabších hodnot v historii společně s rokem 2012.

Z výše uvedeného je patrné, že nálada domácností je na „krizové“ úrovni a doposud solidní spotřeba domácností dříve či později zaznamená citelný útlum. To si začínají uvědomovat i podniky, které zůstávaly vzhledem k okolnostem posledních měsíců poměrně optimisté. I zde se však začíná situace otáčet. Propad důvěry v červnu nastal zejména v maloobchodě a ve službách, kde firmy citelně zhoršily ukazatel současné poptávky. Ačkoli tak přichází léto, poslední ukazatele důvěry jsou ve znamení citelného ochlazení.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist