Mnohým ocelová monstra s červenými kývajícími se hlavami připomínají koně. V angličtině podle toho dokonce ropná čerpadla dostala název (horse head oil pump). Na jižní Moravě i na slovenské přilehlé těžební oblasti mezi Malacky, Gbely a Kúty se jim však říká kozlíky a někteří u nich vidí spíše pohyby kudlanky nábožné. Po svazích se jich tady opakovaně uklánějí stovky.

Jedno z důležitých moravských ložisek ropy i plynu se rozprostírá více než kilometr a půl pod zemí poblíž vsi Uhřice. Typická jihomoravská ves obklopená vinicemi je vzdálená asi třicet kilometrů od Hodonína, který je tradičním centrem moravských naftařů. „Z většiny vrtů musíme ropu čerpat kozlíky. Z některých ale, když je v nich dostatečný tlak, dokáže ropa vytéci sama takzvaným samotokem díky přetlaku,“ popisuje vedoucí sběrného naftového střediska Uhřice-jih společnosti MND Tomáš Němec.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.