Rok 1992 znamenal pro ves Sidonii, obklopenou malebnou scenerií Bílých Karpat, nečekaný otřes. Začínalo být jasné, že Československo se rozpadne, a lidnatou osadu, vinoucí se podél historické hranice zemí Koruny české a Uher, měla rozetnout hranice mezi dvěma novými samostatnými státy, Českou republikou a Slovenskem. Domy před potokem Vlárkou, což byla větší část vsi, měly zůstat na Moravě, obydlí za bystřinou pak na Slovensku.

„Je pravda, že potok byl hranicí mezi Moravou a Slovenskem celé roky. Brali jsme to ale na lehkou váhu, nikdo nevěřil, že dají hranici doprostřed dědiny. Mysleli jsme, že ji posunou, jak to bylo za protektorátu, kdy byla až za naší zahradou,“ vzpomíná důchodkyně Marie Poláčková, jejíž dům se v noci ze silvestra 1992 na Nový rok 1993 ocitl přímo na nové státní hranici, ale už na slovenském území. Nejen proto prožívala bývalá dělnice a prodavačka rozdělení státu těžce.

„Hrozně jsem rozpad obrečela, stále jsem věřila, že se stát nerozdělí, že to lidé nedovolí. Ale začalo to pomlčkou a pak už se vše stupňovalo. Dávám to za vinu i Havlovi,“ říká žena, která, i když si s manželem postavila dům na slovenském území, se vždy hlásila k Moravě. „Byli jsme přece jeden stát, ves bral každý jako moravskou, nikdo se tím nezabýval. Jen když jsme chalupu stavěli, tak jsme museli žádat v Trenčíně,“ popisuje v kuchyni svého jednopatrového rodinného domu.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.