Konec léta možná přinese další kulminační bod ruské válečné agrese proti Ukrajině, ale nebude to znamenat její konec. Kremlu se nepodařilo odstranit demokraticky zvolenou vládu a parlament v Kyjevě. Ukrajina ubránila svou suverenitu, nikoli ale územní celistvost. Rusko získalo pozemní propojení s Krymem, okupovaným od roku 2014, a obsadilo velká území východní Ukrajiny. Za čtyři měsíce nevyprovokované války zaplatily životem desítky tisíc padlých na obou stranách. Rusko cílevědomě zničilo podstatnou část východních ukrajinských měst, zavraždilo statisíce jejich civilních obyvatel, zločinně uneslo tisíce ukrajinských dětí, ruští vojáci se zřejmě dopustili mnoha válečných zločinů na dobytých území a vyhnali z domovů miliony Ukrajinců.

Intenzita bojů, ztráty na životech, rozsah záměrně páchané devastace ruskou armádou daleko přesahují nejhorší obavy z agrese Kremlu a neumožňují jejich překonání jakýmkoli myslitelným kompromisem. Rusko sice nemá šanci Ukrajinu dobýt, ale nemá zjevně ani chuť přestat válčit, rabovat a ničit dobytá území. Ukrajina se bude dál muset bránit s velkými ztrátami. Zvýšit tlak na Kreml k zastavení agrese proto nebude jen věcí Ukrajiny a našich sankcí. Rusko bude dál záměrně ničit globální hospodářskou, energetickou i potravinovou stabilitu. Je to jeho cíl i nástroj válčení proti demokratickému světu. Ukrajina bude naopak usilovat o nekompromisní mezinárodní postup, žádat náhrady škod a potrestání Kremlu i pachatelů válečných zločinů, včetně politické odpovědnosti za rozpoutání a způsob vedení války Ruskem.

Nedávný debakl ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova na schůzce G20 na Bali ukázal, že zásadní výzvou dalšího vývoje je odpověď na otázku, jak zacházet s Ruskem, abychom neprohráli boj o udržení právního řádu a nepodlehli pokusu o jeho vystřídání silou armád a arzenálů zbraní hromadného ničení. Jaké tedy máme další možnosti eskalace tlaku proti Kremlu kromě mezinárodní izolace a sankcí?

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.