Pro čtyřicetiletou Markétu to byly nejhorší Vánoce vůbec. Její tehdy šestiletý syn místo rozbalování vánočních dárků bojoval v nemocnici o život. Objevil se u něj vzácný postcovidový syndrom (PIMS), který způsoboval vysoké teploty, vyrážky a napadal srdce i mozek. Nemoc se v Česku objevila u čtyř stovek dětí a pro mnohé znamenala i několikaměsíční léčbu. Dnes ale lékaři hlásí dobré zprávy: s covidovou variantou omikronem nemoc téměř vymizela.

Syndrom se u dětí objevoval obvykle dva až šest týdnů po kontaktu s koronavirem. Nezáleželo ani na tom, jak závažné projevy pacient při covidu měl. Zatímco v Česku se ale podařilo všechny takto postižené děti zachránit, ve Spojených státech jich na PIMS zemřelo 59.

I proto lékaři z celého světa bedlivě sledovali, jak statistiky ovlivní nástup mnohem nakažlivějšího omikronu, který se v Česku objevil na přelomu loňského a současného roku. A první data vypadají dle odborníků velmi optimisticky. „Zdá se, že PIMS začal mizet,“ říká Jan Lebl z Pediatrické kliniky Fakultní nemocnice Motol.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.