Válka na Ukrajině zásadně změnila pozici Německa v Evropě. Ze silné ekonomiky se stal obr stojící na slaboučkých energetických nožičkách. A v bezpečnostní oblasti se země, která spoléhala na americký deštník a nárazníkové pásmo v podobě východních sousedů, stala nespolehlivým spojencem a dodavatelem zbraní, který víc slibuje, než je ochoten či schopen udělat.

Tato politika je výsledkem nejen vlády kancléře Olafa Scholze, ale i předchozích let Angely Merkelové. A bude mít dopad zvláště na to, jak budou Berlín jako partnera do budoucna vnímat východní sousedé, Česko nebo Polsko. Ti jsou sice na německé ekonomice takřka životně závislí, ale energetická a zbrojařská lekce přinese mnoho úvah o snížení této hospodářské závislosti.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se