Válka na Ukrajině zásadně změnila pozici Německa v Evropě. Ze silné ekonomiky se stal obr stojící na slaboučkých energetických nožičkách. A v bezpečnostní oblasti se země, která spoléhala na americký deštník a nárazníkové pásmo v podobě východních sousedů, stala nespolehlivým spojencem a dodavatelem zbraní, který víc slibuje, než je ochoten či schopen udělat.
Tato politika je výsledkem nejen vlády kancléře Olafa Scholze, ale i předchozích let Angely Merkelové. A bude mít dopad zvláště na to, jak budou Berlín jako partnera do budoucna vnímat východní sousedé, Česko nebo Polsko. Ti jsou sice na německé ekonomice takřka životně závislí, ale energetická a zbrojařská lekce přinese mnoho úvah o snížení této hospodářské závislosti.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









