Ruská ropa potrubím Družba v Česku neteče. Ukrajina totiž od 4. srpna zastavila tranzit ruské ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede mimo jiné i do České republiky. Výpadek dodávek může podle odhadů Jaroslava Pantůčka, generálního ředitele společnosti Mero, která spravuje ropovody na našem území, trvat několik dní. „Nijak nás to neohrožuje, nevidíme proto žádný důvod k panice, že bude ropy a ropných produktů nedostatek. Samotné rafinerie mají zásoby nejméně na 12 dní, na dalších více než 80 dní jsou pak zásoby ve Státních hmotných rezervách,“ řekl HN šéf Mera. Důvodem relativně vysokých zásob rafinerií Orlen Unipetrol je podle něj nedávná odstávka provozu v Litvínově, která zpracovává právě ruskou ropu. „S nadsázkou řečeno, všechny existující nádrže na ruskou ropu jsou nyní plné,“ uvedl Pantůček.

Zastavení dodávek oznámil podle agentury Interfax ruský provozovatel ropovodů Transněfť. Ukrajinský provozovatel ropovodů Ukrtransnafta podle něj přestal ropu posílat dál kvůli neuhrazení tranzitních poplatků. Příčinou jsou podle ruské strany západní sankce.  Tranzitu ropy severní větví se spor netýká.

Pantůček uvedl, že společnost nemá přesné informace, co se s platbami za tranzit mezi Ukrajinou a Ruskem stalo. Předpokládá ale, že Maďarsko a Slovensko, které jsou na ropovodu Družba před námi, situaci s poplatky v krátké době vyřeší. Jednou z cest například je, že se dohodne jako předávací místo ropy už rusko-ukrajinská hranice a poplatky za tranzit si společnosti z Maďarska a Slovenska dohodnou pak s přímo s Ukrajinou. 

Transněfť uvedl, že platba za srpnový tranzit, kterou v červenci zaslal firmě Ukrtransnafta, se vrátila zpět na jeho účet. Společnost Gazprombank, která má platby na starosti, podle agentury Reuters uvedla, že peníze se vrátily kvůli restrikcím ze strany Evropské unie.

Ropovod Družba začíná v Rusku na východním břehu Volhy a v Bělorusku se dělí do dvou větví – severní vede do Polska a do Německa, jižní přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky. Tranzit severní větví podle agentury Interfax dál funguje normálně.

Rusko prostřednictvím jižní větve ropovodu Družba obvykle dodává zhruba 250 000 barelů ropy denně. Hlavními odběrateli této ropy jsou česká společnost Unipetrol, kterou ovládá polská skupina PKN Orlen, a maďarská petrochemická skupina MOL, jež vlastní slovenskou firmu Slovnaft. Hlavními dodavateli jsou ruské firmy Lukoil, Rosněfť a Tatněfť.

Evropská unie se dohodla, že od 5. prosince přestane dovážet ruskou ropu a o dva měsíce později i ropné produkty. Z embarga bude dočasně vyňata přeprava ropy ropovodem Družba. Embargo je součástí sankcí, které západní země zavádí vůči Rusku za jeho invazi na Ukrajinu.

V důsledku války na Ukrajině se zkomplikovala také situace kolem dodávek ruského plynu do Evropské unie. Rusko dodávky plynu do řady členských zemí EU omezilo, svůj postup zdůvodňuje mimo jiné problémy kolem turbín plynovodu Nord Stream 1.