Na zdi visí obrazy různých typů krajin, na stole působí rozečteným dojmem kniha Život v půdě. Že je Tomáš Tesař politický náměstek na ministerstvu životního prostředí, prozrazuje až prezidentská podobizna Václava Havla na zdi. „To víte, TOP 09,“ komentuje Tesař výzdobu kanceláře. Požár v Českém Švýcarsku se ho jako rodáka nedaleko od Děčína dotkl. Jednání o rozvoji národních parků včetně vzniku nového na Křivoklátsku v současné době patří do jeho agendy.

HN: V národním parku ještě hasiči dohašují ohniska a vyšetřují příčiny požáru. Během dvou týdnů se objevila kritika, že popadané kůrovcové dřevo plameny jen přiživovalo. Současně lidé v souvislosti se zdražováním energií chodí do lesa na samotěžbu. Uvažujete o tom, že byste lidem dovolili více těžit popadané kůrovcové stromy, které jsou vhodné na topení?

Samotěžba v parku je pro místní možná, mohou se dohodnout, každý park má své lesníky. Cest, jak se s kůrovcovou kalamitou vypořádat, bylo víc. V jedné fázi se to kácelo, odkorňovalo a odváželo pryč. To byl křik, že to přece v národním parku nejde. Objektivně musím říct, že tam vznikly desítky hektarů velké holiny, které správně nejsou. I okolní starostové oprávněně říkali, že by se to v národním parku dělat nemělo.

Pak to nabralo takovou gradaci, že nějaké odvážení ani nemělo cenu. Nejdříve se likvidují ohniska kůrovce, aby se nerozšířil dál. Když pak už létají mračna, nemáte šanci. Takže se odstoupilo od kůrovcové těžby a nechalo se to být. Druhé téma je, zda ten zničený les nechat nastojato, nebo pokácet, případně pokácet a odvézt. Poslední varianta je to nejhorší, co můžete udělat pro přírodu a její obnovu. Položené kmeny aspoň nějak stíní, tlí, rozpadají se a obnova je přirozená. Jak jsme si ale teď potvrdili, ten neprostupný terén přes popadané stromy je problém hlavně pro hasiče. V Českém Švýcarsku je terén opravdu těžko přístupný sám o sobě, bez cesty v podstatě horolezecký. Musím však říct, že kůrovcové dřevo nebylo podle posledních informací potravou pro oheň.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.